Aktuality
24.4.2024
Zahájení prodeje balkonových květin- pelargonie, vějířovka, surfinie, milionbells, sanvitalie, bacopa apod. Více zde.








26.4.2024
Zahájen prodej sazenic rajčat, paprik, okurek, salátu, kedluben aj.





25.2.2024
Zahájen jarní prodej ovocných stromků a keřů.
Nabídka odrůd v menu v sekci zahradnictví - ovocné stromy a drobné ovoce.
Sazenice růží - velkokvěté, pnoucí, polyantky
 


13.2.2024
Cibule sazečka, semena zeleniny a květin již v prodeji. Více informací zde.


Kontakt

Zahradnictví a Květinářství
Ing. Tomáš Dufek

Vranové 1. díl, č.p 350
Malá Skála


Tel.: + 420 606 178 330
Tel.: + 420 606 970 116

Mail: zahradnictvi-dufek@seznam.cz


GPS: 50°38'11.735"N, 15°11'30.766"E

Náhled do fotogalerie
21.04.2017

Co je to BARF?


Co je to barf?

Většina z Vás už toto slovo slyšela a zhruba ví, co si pod tímto pojmem představit. Víte ale o BARFu úplně všechno?

BARF je zkratka, která se dá překládat jak z angličtiny, tak z němčiny. Správně by se měla psát s tečkami B.A.R.F., aby bylo jasné, že jde o zkratku a nikoli anglické slůvko, které v překladu znamená „zvracet“. Ovšem kdo by se dnes zdržoval tečkami...

Takže co ta zkratka přesně znamená?
BARF = Born Again Raw Feeders (znovuzrozen krmit syrově)
BARF = Bones And Raw Food (kosti a syrová potrava)
BARF = Biologisch Artgerechte Rohe Futerung (biologicky vhodná syrová výživa)

Jak vidíte, i když překlady jsou různé, pořád se točí okolo jediné věci – čerstvé, syrové potravy. Primárně je BARF brán, jako krmení syrovou potravou, já mám ale raději výraz „čerstvá potrava“. Jak si řekneme dále, v souvislosti s tímto druhem krmení se nemusíme bavit jen o potravě syrové, ale i potravě vařené. A to jak vařeném masu, tak přílohách.

Ano, máte pravdu, vlk si nevařil, ale nějakým uvařeným zbytkem, který nalezl u lidského obydlí jistě nepohrdnul. Zato konzervy si neotvíral zcela určitě a barevné kuličky také
nechroupal..

Výsledek obrázku pro barf foto


PROČ BARF?
Jestli se ptáte, proč by Váš pes, či kočka, měli jíst maso a kosti, něco je špatně! Vždyť pes i kočka jsou masožravci, tak co jiného by měli jíst? Pes opravdu není všežravec, jak se nám někteří výrobci průmyslových krmiv snaží namluvit! Je to pořád masožravec a kočka navíc výhradní masožravec! Všežravec je např. prase domácí a i když se naši miláčkové po bahnité procházce těmto savcům často podobají, podobnost je čistě náhodná a stravování se netýká.

Pes je prostě masožravec a tak by měl jíst maso. Že Vaše čivava moc jako masožravá šelma nevypadá? Možná nevypadá, ale pořád jí je! Koukněte jaké má zuby – špičáky, které slouží k trhání kořisti a velké stoličky, které dokážou drtit kosti. Jen ji nechte, ať Vás pořádně hryzne a uvidíte, že její zuby stále slouží k původnímu účelu.

Celé zažívání psa je uzpůsobeno k trávení čerstvé živočišné potravy. Začíná to právě tlamou plnou zubů a produkcí slin, které potravu posunou dále do zažívacího traktu. V žaludku psa krmeného čerstvou potravou je prostředí, kde byste opravdu nechtěli být! Přísun masa aktivuje produkci trávicích enzymů a pak je zde prostředí s pH 1-2. Při takové kyselosti nic nemá šanci zachovat si svůj původní tvar (a to se týká i věcí na první pohled nestravitelných). Pro porovnání, žaludek člověka má pH 4-5. Celý proces trávení u psa trvá 12-24 hodin, protože střevo je poměrně krátké. Proto je důležité, aby potrava byla opravdu výživná a organismus tak z ní využil maximum.

Aby zažívání psa mohlo správně fungovat, je důležitý přísun masa. Právě maso aktivuje ty správné trávící enzymy, které dokážou potravu efektivně strávit a využít. Rostlinná potrava a vysoký podíl obilovin v granulích tento proces narušují a trávení nefunguje jak má. A když nefunguje trávení a správné využívání potravy, přicházejí další problémy – zažívací potíže, oslabená imunita, výskyt parazitů, alergie...

Nejsme tu od toho, abychom Vás přesvědčovali, že zrovna Vy musíte svého psa či kočku krmit masem (čerstvou potravou). Toto rozhodnutí je čistě jen na Vás! Jen je škoda, že zrovna ti, kterých se to nejvíce týká, do toho mluvit nemůžou. Proto přemýšlejte co je pro Vašeho psa či kočku nejlepší a neohlížejte se jen na sebe! Tyto tvory jste si k sobě dobrovolně připoutali a tak se o ně musíte starat co nejlépe!

Ještě váháte? Vždyť ty drahé granule co kupujete, jsou přece to nej na trhu, tak proč Vám teď tvrdíme, že jsou pro Vašeho psa špatné? Přečtěte si knihu Kočky by kupovaly myši, autor: Hans Ulrich Grimm. Přejeme hezké počtení.


Mýty o BARFu

V souvislosti s krmením čerstvou potravou panuje spousta mýtů a předsudků. Určitě jste některé z nich už slyšeli a třeba Vás některé trápí a brání rozhodnutí, zda toto zkoušet. Pokusím se tedy některé z nich vysvětlit.

  • když pes ochutná čerstvou krev, bude agresivní

V souvislosti s krmením čerstvou potravou nebylo nikdy takovéto chování prokázáno.

  • kosti jsou nebezpečné

Toto tvrzení je částečně pravdivé. Při zkrmování kostí, je třeba dodržovat určité zásady – podávat kosti masité a NIKDY tepelně upravené.

  • pes bude mít parazity

Právě naopak. Správně fungující zažívání s případnými parazity poradí mnohem lépe, než zažívání, které nefunguje. Kromě toho, všechno maso je kontrolované a tak je riziko minimální.

  • časová náročnost

Ano, nějaký čas navíc to zabere. Nasypat odměrku granulí je opravdu rychlejší. Ale až uvidíte jak Váš pes prospívá a jak mu chutná, tak těch pár minut denně navíc obětujete rádi.

  • cenová náročnost

Pokud jste nekupovali granule 10kg za 100,-, ale alespoň ve střední cenové kategorii, budete na tom finančně stejně, možná i lépe.

  • pes už se vlku vůbec nepodobá, stráví kosti?

To že vzhledově se většina plemen vlku nepodobá neznamená, že jejich zažívání nemůže být stejné! V článku „Proč BARF“ je toto vysvětleno. Pes granulový neexistuje! Naštěstí...

  • načínání zvěře loveckých psů

Načínání zvěře nesouvisí se způsobem krmení, ale výcvikem!

  • mléčné výrobky se nesmí dávat štěňatům, jinak přerostou

Výška nemá s mléčnými výrobky co dělat, ta je daná geneticky!

  • maso obsahuje příliš mnoho bílkovin

Maso obsahuje v průměru 21-24% bílkovin, což je optimální. Kolik bílkovin obsahují granule, které zrovna krmíte?

  • krmná dávka musí být denně vyvážená

Pojem denně vyvážená krmná dávka je nesmysl! Určitá „vyváženost“ se počítá v řádech týdnů, dejme tomu měsíce. Vy si asi také denně neodvažuje přesný přísun bílkovin, tuků a sacharidů...

  • v granulích je všechno co pes potřebuje, proč jsou špatné?

Netvrdím, že granule jsou špatné. Jen si myslím, že nejsou pro psa (kočku) vhodné, díky svému složení. Ano, obsahují všechno, ale hlavně spoustu toho, co pes vůbec nepotřebuje...
 


Tak už jsme se dozvěděli, co znamená zkratka B.A.R.F..
Víme, proč je dobré krmit svého psa čerstvou potravou. A nyní si řekněme něco o tom, co vlastně krmení B.A.R.F. obnáší.

Jak už z názvu vyplývá, krmíme především syrové maso a kosti. Nesmíme ale zapomínat i na vnitřnosti a případné přílohy.

Z masa využijeme jak libovou svalovinu, tak i prorostlejší kousky, šlachy, vazy, bránici a veškeré ořezy včetně tzv. „kořínku“, který se skládá z jícnu, průdušnice a hrtanu včetně okolních tkání.  
vnitřností se nejčastěji krmí neprané, tzv. zelené dršťky, což je hovězí předžaludek (bachor) i se zbytky natráveného krmiva. Nejsou zrovna voňavé, ale jsou zdrojem vitamínů a vlákniny a pro psy velmi vhodné. Z dalších vnitřností využijeme slezinu, ledviny, játra i plíceAnatomicky patří mezi vnitřní orgány i srdce a žaludek - histologicky 
jsou ale tyto tkáně v podstatě svalovina. Takže v krmné dávce je počítáme jako svalovinu.
Co se týká kostí, na ty je potřeba pejska postupně zvykat. První kosti dáváme až ve třetím týdnu při přechodu na BARF. Menší kosti sní většina psů úplně, velké kosti slouží spíše na okousávání a pro zábavu. Základem je, aby všechny podávané kosti byly syr
ové a obalené masem! V žádném případě nesmí být tepelně upraveny - ztrácí tak svou pružnost.

Co se týká druhů zvířat, jejichž maso, kosti a vnitřnosti ke krmení využíváme, tak je spektrum téměř neomezené – nejčastěji se jedná o hovězí, vepřové a kuřecí maso, vhodný je ale i králík a veškerá drůběž tedy i kachna, husa nebo krůta. Z větších zvířat můžeme do jídelníčku zařadit i kozí, ovčí a jehněčí maso, maso vysoké zvěře (jelen, srnčí, daněk, muflon) a nebo maso koňské či pštrosí, vhodné především pro psí alergiky.  Samozřejmě nesmíme zapomenout i na maso z ryb, přičemž ke krmení jsou vhodné sladkovodní i mořské ryby, nejčastěji losos, treska, kapr, amur, sleď, štika, tuňák nebo pstruh.

Zdrojem živočišných bílkovin mohou být také vejce nebo mléčné výrobky – nejsou pro psa nepostradatelné, ale na zpestření jídelníčku se báječně hodí. Vejce můžeme krmit syrové nebo i tepelně upravené, záleží na tom, co upřednostní náš chlupáč. U mléčných výrobků preferujeme ty bez laktozy a s kratší trvanlivostí, kde je více živých probiotických kultur a neobsahují zbytečně mnoho chemických konzervantů.

Součástí jídelníčku jsou také přílohy. U BARFU volíme nejčastěji zeleninu a ovoce, přičemž se snažíme vybírat především místní druhy jako jsou jablka, hrušky a kořenová či listová zelenina. Pokud máme psa, který z nějakého důvodu potřebuje více příloh tak mu můžeme naservírovat např. vařenou rýži nebo spařené ovesné vločky.

Podle individuálních potřeba pejska můžeme podávat i různé doplňky stravy, vitaminy, oleje, semínka, řasy nebo bylinky. 

Výsledek obrázku pro barf foto

© 2013
Kateřina Novosádová

www.manwe.eu